LOKALIZACJA

 

 

Komorowice (znane również jako dwu-wieś  Karwiany-Komorowice) zlokalizowane

są w odległości ok. 10 km na południe od wrocławskiego rynku przy drodze

z Wrocławskiej dzielnicy  Ołtaszyn do Żórawiny. Miejscowość sąsiaduje na zachód bezpośrednio z Bielanami Wrocławskimi ( 2,5 km), które w dniu dzisiejszym są ultranowoczesną strefą przemysłową i handlową Wrocławia.

 

TEREN

Przez Komorowice od południa przepływa też rzeka Śleza, od której nazwy pochodzi wg. niektórych źródeł nazwa całego regionu -  "Śląska".

Komorowice leżą na terenie nizinnym o niewielkim pagórkowatym pofałdowaniu, obfitującym w żyzne gleby wykorzystane rolniczo do upraw zbóż, w tym głównie rzepaku i kukurydzy. Pola poprzecinane są niewielkimi malowniczymi zagajnikami.

Na południowy zachód od wsi góruje nad okolicą święta góra Słowian Ślęza (718 m n.p.m) oddalona zaledwie o 25 km.

 

SKOMUNIKOWANIE DROGOWE

Komorowice posiadają również doskonałe połączenie z siecią dróg szybkiego ruchu

i autostrad. Dojazd do najbliższego zjazdu z autostrady A-4 w zależności od wyboru drogi dojazdu wynosi od 5,5 – 8,5 km a z planowaną drogą szybkiego ruchu S-8

w kierunku Kłodzka i dalej granicy z Czechami oraz S-5 do Świdnicy i Wałbrzycha,

ok. 10 km. Dodatkowo w bezpośredniej bliskości Komorowic zbudowana niedługo zostanie zachodnia końcówka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia z odległością dojazdu wynoszącą ok. 3 km. Planowana przebudowa obecnego odcina autostrady A-4 pomiędzy Wrocławiem a Legnicą bez względu na wybrany wariant jej przebiegu będzie również biegła w bliskości Komorowic jedynie prawdopodobnie z południowej ich strony.  

Dojazd do centrum Wrocławia przy normalnych warunkach drogowych nie zajmuje więcej niż 25 – 35 min., a do jego granic czy Bielan Wrocławskich 5 - 10 min.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Lokalne drogi łączące Komorowice często używane są do celów turystyki rowerowej przez licznych głównie młodych mieszkańców południowych dzielnic Wrocławia oraz pobliskich podmiejskich osiedli mieszkaniowych. W odległości zaledwie 2 km na północny zachód od Komorowic znajduje się pięknie odrestaurowany kompleks hotelowo-turystyczno-sportowy „Zamek Topacz” z ogromnym parkiem, krytymi kortami tenisowymi, golf driving rangem, muzeum starych samochodów, SPA i bazą hotelową o najwyższym standardzie.

Nieco ponad 3 km na południe w miejscowości Galowice w odrestaurowanym kompleksie pałacowym znajduje się Muzeum Powozów.

W samej Żórawinie (4 km) znajduje się zabytkowy kościół Świętej Trójcy z XIV w.

i pozostałości dawnych fortyfikacji obronnych oraz dworu obronnego z tego samego okresu co kościół.

W odległym o 5 km na północny wschód w Bistrzykowie znajduje się wspaniale zakonserwowana i odnowiona średniowieczna Mieszkalna Wieża Rycerska.

 

ZURBANIZOWANIE i USŁUGI*

Wieś Komorowice wraz z Osadą Gencz (I etap jej budowy) liczyła jakiś czas temu

ok. 370 mieszkańców

Tworząca wspólny organizm urbanistyczny z Komorowicami sąsiadująca wieś Karwiany liczyła z kolei ok. 1380 a jej populacja stale dynamicznie rośnie wraz

z oddawaniem kolejnych kompleksów mieszkaniowych. Wkrótce może liczyć już kilka tysięcy mieszkańców.

Na terenie Komorowic znajduje się nowy, prywatny Szpital Wielospecjalistyczny „Orthos”

Potrzeby w zakresie gastronomi zaspokaja restauracja „Nóż i Widelec”.

*dane na 2021 r.

 

 

 

Komorowice i okolice

 

 

 

 

 

 

przejdź do strony

 

 

Przejdź do strony

 

 

 

 

 

 

przejdź do strony

 

 

Przejdź do strony

 

 

 

 

 

przejdź do strony

 

 

Przejdź do strony

Version: 110723._1.0.

Copyright©Nortel Silesia_HR

Komorowice Industrial Estate