Komorowice (znane również jako dwu-wieś Karwiany-Komorowice) zlokalizowane
są w odległości ok. 10 km na południe od wrocławskiego rynku przy drodze
z Wrocławskiej dzielnicy Ołtaszyn do Żórawiny. Miejscowość sąsiaduje na zachód bezpośrednio z Bielanami Wrocławskimi ( 2,5 km), które w dniu dzisiejszym są ultranowoczesną strefą przemysłową i handlową Wrocławia.
TEREN
Przez Komorowice od południa przepływa też rzeka Śleza, od której nazwy pochodzi wg. niektórych źródeł nazwa całego regionu - "Śląska".
Komorowice leżą na terenie nizinnym o niewielkim pagórkowatym pofałdowaniu, obfitującym w żyzne gleby wykorzystane rolniczo do upraw zbóż, w tym głównie rzepaku i kukurydzy. Pola poprzecinane są niewielkimi malowniczymi zagajnikami.
Na południowy zachód od wsi góruje nad okolicą święta góra Słowian Ślęza (718 m n.p.m) oddalona zaledwie o 25 km.
SKOMUNIKOWANIE DROGOWE
Komorowice posiadają również doskonałe połączenie z siecią dróg szybkiego ruchu
i autostrad. Dojazd do najbliższego zjazdu z autostrady A-4 w zależności od wyboru drogi dojazdu wynosi od 5,5 – 8,5 km a z planowaną drogą szybkiego ruchu S-8
w kierunku Kłodzka i dalej granicy z Czechami oraz S-5 do Świdnicy i Wałbrzycha,
ok. 10 km. Dodatkowo w bezpośredniej bliskości Komorowic zbudowana niedługo zostanie zachodnia końcówka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia z odległością dojazdu wynoszącą ok. 3 km. Planowana przebudowa obecnego odcina autostrady A-4 pomiędzy Wrocławiem a Legnicą bez względu na wybrany wariant jej przebiegu będzie również biegła w bliskości Komorowic jedynie prawdopodobnie z południowej ich strony.
Dojazd do centrum Wrocławia przy normalnych warunkach drogowych nie zajmuje więcej niż 25 – 35 min., a do jego granic czy Bielan Wrocławskich 5 - 10 min.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Lokalne drogi łączące Komorowice często używane są do celów turystyki rowerowej przez licznych głównie młodych mieszkańców południowych dzielnic Wrocławia oraz pobliskich podmiejskich osiedli mieszkaniowych. W odległości zaledwie 2 km na północny zachód od Komorowic znajduje się pięknie odrestaurowany kompleks hotelowo-turystyczno-sportowy „Zamek Topacz” z ogromnym parkiem, krytymi kortami tenisowymi, golf driving rangem, muzeum starych samochodów, SPA i bazą hotelową o najwyższym standardzie.
Nieco ponad 3 km na południe w miejscowości Galowice w odrestaurowanym kompleksie pałacowym znajduje się Muzeum Powozów.
W samej Żórawinie (4 km) znajduje się zabytkowy kościół Świętej Trójcy z XIV w.
i pozostałości dawnych fortyfikacji obronnych oraz dworu obronnego z tego samego okresu co kościół.
W odległym o 5 km na północny wschód w Bistrzykowie znajduje się wspaniale zakonserwowana i odnowiona średniowieczna Mieszkalna Wieża Rycerska.
ZURBANIZOWANIE i USŁUGI*
Wieś Komorowice wraz z Osadą Gencz (I etap jej budowy) liczyła jakiś czas temu
ok. 370 mieszkańców
Tworząca wspólny organizm urbanistyczny z Komorowicami sąsiadująca wieś Karwiany liczyła z kolei ok. 1380 a jej populacja stale dynamicznie rośnie wraz
z oddawaniem kolejnych kompleksów mieszkaniowych. Wkrótce może liczyć już kilka tysięcy mieszkańców.
Na terenie Komorowic znajduje się nowy, prywatny Szpital Wielospecjalistyczny „Orthos”
Potrzeby w zakresie gastronomi zaspokaja restauracja „Nóż i Widelec”.
*dane na 2021 r.
Version: 110723._1.0.
Copyright©Nortel Silesia_HR